Třída Kriegmar

Z Alyrpedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Třída Kriegmar

Výtlak:

6400 t (standardní)

Délka:

120 m

Šířka:

17 m

Ponor:

6,25 m

Pohon:

2 parní stroje, 20 kotlů

2 lodní šrouby

12 500 hp

Rychlost:

22 uzlů

Dosah: 9200 nám. mil při 11 uzlech

Posádka:

450

Výzbroj

11× 159mm kanón (11×1)

9× 78,3 mm kanón (9×1)

12× 49mm kanón (6×2)

2× 450mm torpédomet

Pancíř:

Crachova ocel

40 mm paluba (78 mm skloněné konce)

80 mm štíty děl

157 mm velitelská věž


Základní informace:

Třída Kriegmar je třída chráněných křižníků Siereon-Bjorsfallské Krigsflåte (Siereon-Bjorsfallského válečného námořnictva). Jedná se na poměry ostatních válečných lodí ze Siereon-Bjorsfallska o rychlé a vcelku lehké plavidlo, které často doprovází své mohutnější a pomalejší příbuzné či důležité dopravní konvoje. Kriegmar bývá často vysílána i na průzkumné mise, protože velkým konvojům uteče velmi snadno.

Výzbroj:

Loď disponuje několika silnými kanóny, které jsou schopny prorazit i silnější pancíř. Pro bojeschopnost plavidla jsou nejdůležitější dva torpédomety, které dokážou potápět nepřátele během pár zásahů. Důležitou složkou je též bezdrátový telegraf, díky kterému se může posádka dorozumívat s okolními spojenci velmi pohotově.

Výroba:

Pro výrobu třídy Kriegmar je důležitá tzv. Crachova ocel. Tento druh oceli se vyrábí cementováním čelní strany budoucího pancéřového plátu. Je nutné nejdříve nasypat látky bohaté na uhlík (např. uhlí) na povrch plátu a následně udržovat teplotu přibližně 1065 °C, proces trvá přibližně dva až tři týdny. Následně je nutné přijít ke kalení (voda či olej). Na závěr je celý pancéřový plát žíhán, čímž dosáhneme požadované tvrdosti i u zadní strany. Spodní část trup je rozdělena na několik komor, které lze mezi sebou uzavřít a tak zabránit případnému potopení. Výroby lodi samotné se ujímají jednotlivé přístavy v zemi, nejčastěji ty menší, jelikož ve větších se povětšinou pracuje na mohutnějších projektech. Výzbroj navrhla a sestrojuje firma Våpenla.


Třída Kriegmar