Erská církev evangelická

Z Alyrpedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
'Erská církev evangelická
'
Informace
Typ denominace
Klasifikace protestantismus
Orientace luheranismus, kaherismus, tradiční protestantismus, novoprotestantismus
Struktura presbyterně synodní
Synodní Primátor ThDr. Kashm Otah
Centrum Doa Chrésta
Vznik 31. října 1520

Erská církev evangelická je protestantská církev fungující v Ersku. Vznikla roku 1520 v době erské reformace a byla založena Mar'tahem Lu'herem a dalšími protestantskými teology. Jedná se o první protestantskou církev na Alyře a také nejstarší fungující. Její stoupencům se říká erští evangelíci nebo jen evangelíci. Sídlo této církve je ve městě Do'a Chrésta (Dům Chréstův) daleko od hlavního města Kamashiqui.
Evangelíci byli mnohá staletí utlačováni Svatou erskou inkvizicí a jejich konfese byla povolena až roku 1777 Tolerančním patentem.

Církevní zřízení je presbyterně synodní - v čele stojí Synodní rada volená na 6 let valným shromážděním. Synodní radě předsedá Synodní primátor. Církev je rozdělena do 40 krajů - 19 jich je na území Erska, 11 na území Novoerska a zbylé v jednotlivých erských koloniích. Každý církevnímu kraj spravuje Krajský synod volený krajským shromážděním též na 6 let. Jednotlivé sbory pak vede rada starších v čele s farářem s volebním obdobím též na 6 let.

Erská církev evangelická vychází z myšlenek erské reformace - návrat k původnímu Kristovectví a věrnému výkladu Bibliy a potírání Svatokupectví.

Založení Erské církve evangelické 31. října 1520 v Do'a Chrésta

Založení_ece.png