Beškálšská ortodoxní církev

Z Alyrpedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Beškálšská ortodoxní církev
Beszkála órtödöszyrka
Informace
Typ národní církev
Klasifikace Pravoslaví
Orientace ortodoxie
Struktura šlechta
Boží ruka/Beškálšský král Szläktör
Centrum Krisz nä Närkü
Vznik 1420

Beškálšská ortodoxní církev je hlavní odnoží kristovectví v Beškálsku. Podobně jako ostatní ortodoxní církve nevěří v předání moci apoštolovi sv. Pjotru a odmítá tedy moc popuse. K církvi se hlásí asi polovina beškálšského obyvatelstva, což je zhruba 8,8 milionů lidí.

Historie

V Beškálsku se kristovectví poprvé objevilo ve 12. století. Církev byla katolická, ovšem kvůli velké vzdálenosti od Rema se donášely zprávy až s 50tiletým zpožděním. Většina obyvatelstva tedy kristovectví odmítla a pokračovala uznávat tradiční náboženství.

Reformy

Erdélský král Möžül byl jedním z mála panovníků, kteří byli kristovci a nelíbilo se mu, jak se o víru stará katolická církev. Věřil, že se musí soudit a jednat tak, jak si to Biblia žádá. Popuse a arcibiskupa označil za lháře a arcibiskupa za jeho hříchy nechal v roce 1420 upálit na nádvoří zámku ve městě Bötrö. Král prohlásil šlechtu za nové správce Beškálšské církve a sebe a jeho nástupce za Boží ruku.

Současné spory s katolictvím

V současnosti má každý občan de iure svobodnou volbu vyznávat co chce. Šlechtici mají zákaz být katolíci a v případě, že katolíci budou moc rozšířeni, je třeba je regulovat, takže de facto některé víry jsou svobodnější než ty druhé.

Pohanský král v čele kristovců

Beškálšský král a Boží ruka Szläktör se neprohlašuje za kristovce, ale za pohana. To vyvolalo mnoho otázek a kontroverzí, převážně zase v sporu mezi katolíky a pravoslavími. Mnoho pravoslavích se snaží konvertovat ke katolictví, jelikož chtějí mít v čele kristovce, který bude víru hlásat. Momentální král spíš působí jako figura, která řídí víru, aby měla moc. Drtivá většina Beškálců tento fakt ignoruje nebo odmítá, jen malé množství se konvertuje ke katolíkům.