Kongres Spojených států novaterrských

Z Alyrpedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kongres Spojených států novaterrských
United States Congress
73. Kongres Spojených států
Znak Kongres Spojených států novaterrských.png
Druh
Druh Dvoukomorový
Komory Senát
Sněmovna delegátů
Historie
Založen 4. února 1775
Období zahájeno 4. února 1931
Vedení
Předseda Senátu James S. Sherman
Předseda Senátu pro tempore James W. Wadsworth Jr.
Mluvčí Sněmovny delegátů Frederick H. Gillett
Mandáty
Křesla 503 hlasujících členů
  • 66 senátorů
  • 437 delegátů

3 členové bez hlasovacího práva

Senát USN 1920.png
Strany Většina (34)

Menšina (25)

Nezávislí (3)

Sněmovna reprezentantů 1920.png
Strany Většina (205)

Menšina (175)

Nezávislí (54)

Volby
Volební systém většinový (Senát)
poměrný (Sněmovna)
Poslední senátní volby 13. října 1932
Následující senátní volby 11. října 1934
Poslední sněmovní volby 13. října 1932
Následující sněmovní volby 11. října 1934
Sídlo
Budova Kongresu Spojených států novaterrských.png
Federal House
Jednací sály
Zasedací sál Senátu USN.png
Zasedací sál Senátu
Zasedací sál Sněmovny delegátů USN.png
Zasedací sál Sněmovny delegátů

Kongres Spojených států novaterrských, (rockwellsky: United States Congress), představuje nejvyšší zákonodárný orgán federální vlády Spojených států novaterrských. Jedná se o dvoukomorovou legislaturu skládající se ze Senátu (horní komora) a Sněmovna delegátů (dolní komora). Obě komory zasedají ve Federal House v hlavním městě USN Keystoneburgu. Kongres má 503 členů s hlasovacím právem: 66 senátorů a 437 delegátů. Viceprezident Spojených států, jakožto předseda Senátu, má hlasovací právo pouze v případě rovnosti hlasů v horní komoře. Sněmovna delegátů má také tři členy bez hlasovacího práva. Delegáti ve Sněmovně jsou voleni přímo, Senátoři pak nepřímo státy federace.

Kongres se schází na dvouleté období, které začíná každý lichý rok v únoru. Volby do Kongresu se konají každý sudý rok na volební den, zpravidla v první polovině října. Členové Sněmovny delegátů jsou voleni na dvouleté období, které odpovídá délce kongresního zasedání. Ústava Spojených států vyžaduje, aby byli členové voleni v jednotlivých státech, přičemž je stanoveno, že křesla dolní komory musí být přerozděleny mezi státy podle počtu obyvatel každých deset let na základě výsledků sčítání lidu, a každý stát musí mít alespoň jednoho zástupce ve Sněmovně. Každý senátor je volen státními legislativami na šest let, přičemž jejich funkční období jsou rozložena tak, aby se každé dva roky volila třetina Senátu. Každý stát má, bez ohledu na velikost nebo počet obyvatel, tři senátory, takže v současné době je v Senátu 66 senátorů z 22 států.

Článek I. Ústavy USN stanovuje, že členové Kongresu musí mít alespoň 25 let pro možnost kandidatury do Sněmovny delegátů a 30 let pro pro možnost kandidatury do Senátu, být občany USN po dobu nejméně sedmi let pro Sněmovnu a devíti let pro Senát a být obyvateli státu, který zastupují. Členové obou komor mohou kandidovat na znovuzvolení neomezeněkrát.

Historie

Senát

Senát Spojených států novaterrských, (rockwellsky: United States Senate), je horní komora Kongresu Spojených států (Ústava USN ovšem pojmenování horní a dolní komora nepoužívá a podle ní je postavení obou komor rovnocenné). Spolu se Sněmovnou reprezentantů, která je dolní komorou Kongresu, tvoří dvoukomorový zákonodárný orgán Spojených států. Senát i Sněmovna mají podle Článku I. novaterrské ústavy pravomoc schvalovat nebo zamítat federální legislativu. Senát má výlučnou pravomoc potvrzovat prezidentské nominace na vysoké úřady, schvalovat nebo odmítat mezinárodní smlouvy a vést soudní řízení při ústavní žalobě vznesené Sněmovnou delegátů. Spolu se Sněmovnou slouží také jako kontrolní mechanismus vůči výkonné a soudní moci vlády.

Složení a pravomoci Senátu jsou stanoveny Článkem I. Ústavy Spojených států. Každý z 22 států má v Senátu tři zástupce, kteří slouží v šestiletých období, přičemž jejich volby jsou rozloženy tak, že jedna třetina senátorů je volena každé dva roky. Celkově tak Senát tvoří 66 členů. Senátoři jsou jmenováni státními zákonodárnými legislaturami, přičemž pro se musí vyslovit obě komory státu. Kvůli neshodě komor se občas stane, že nový senátor není jmenován včas a křeslo je tak na nějakou dobu neobsazené.

Jakožto horní komora Kongresu má Senát několik specifických pravomocí. Patří mezi ně schvalování mezinárodních smluv a potvrzování ministrů, federálních soudců (včetně soudců Nejvyššího soudu), vyšších vojenských důstojníků, vedoucích úředníků, velvyslanců a dalších federálních úředníků. Senát rovněž vede soudní řízení proti úředníkům, kteří byli obžalováni Sněmovnou delegátů. Díky delšímu funkčnímu období a menšímu počtu členů je Senát obvykle považován za více uvážlivý a prestižní orgán než Sněmovna delegátů. Jedná se tak o méně stranický a více spolupracující legislaturu.

Sněmovna delegátů

Sněmovna reprezentantů USN, (rockwellsky: The United States House of Delegates, krátce The House), je dolní komorou Kongresu a sídlí v jižním křídle Federal House. Křesla ve Sněmovně delegátů jsou rozdělena mezi jednotlivé státy podle počtu obyvatel. Jde o 437 hlasujících členů – delegátů. Dále zde zasedají nehlasující delegáti ?,?,? z nichž každý reprezentuje jedno teritorium Spojených států a slouží též dva roky. Celkově tak má Sněmovna delegatů 450 členů.

Komoře předsedá její mluvčí, který je volený komorou a tradičně je jím vůdce sněmovního koaličního nebo stranického klubu, podle toho, který má více hlasujících zastupitelů.

Struktura

Výbory

Další složky

Procedury

Schůze

Společné schůze

Návrhy zákonů a rezoluce

Pravomoce