Kongres Spojených států novaterrských: Porovnání verzí

Z Alyrpedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
mBez shrnutí editace
mBez shrnutí editace
Řádek 2: Řádek 2:
| název = United States Congress
| název = United States Congress
| název česky= Kongres Spojených států novaterrských
| název česky= Kongres Spojených států novaterrských
| obdobi = 60. Kongres Spojených států
| obdobi = 61. Kongres Spojených států
| druh = Dvoukomorový
| druh = Dvoukomorový
| komory = Senát <br> Sněmovna reprezentantů  
| komory = Senát <br> Sněmovna reprezentantů  

Verze z 20. 12. 2023, 17:53

Kongres Spojených států novaterrských
United States Congress
61. Kongres Spojených států
Znak Kongres Spojených států novaterrských.png
Druh
Druh Dvoukomorový
Komory Senát
Sněmovna reprezentantů
Historie
Založen 1. února 1795
(před 119 lety)
Období zahájeno 1. února 1915
Vedení
Předseda Senátu Noah C. Turner
Mluvčí Sněmovny reprezentantů William E. Lawrence
Mandáty
Křesla 429 hlasujících členů
  • 43 senátorů
  • 386 reprezentantů

3 nehlasující členové

Senát USN 1914.png
Strany Koalice (většina - 22)

Opozice (menšina - 21)

Sněmovna reprezentantů 1914.png
Strany Koalice (menšina - 192)

Opozice (většina - 194)

Volby
Volební systém většinový
Poslední senátní volby 2. října 1914
Následující senátní volby 6. října 1916
Poslední sněmovní volby 2. října 1914
Následující sněmovní volby 6. října 1916
Sídlo
Budova Kongresu Spojených států novaterrských.png
{{{sidlo1}}}
Jednací sály
[[Soubor:{{{sál1 obrázek}}}.png|bezrámu|300px]]
Zasedací sál Senátu USN
[[Soubor:{{{sál2 obrázek}}}.png|bezrámu|300px]]
Zasedací sál Sněmovny reprezentantů

Kongres Spojených států novaterrských, (rockwellsky: United States Congress), představuje nejvyšší zákonodárný orgán federální vlády Spojených států novaterrských. Je složen ze dvou komor, kdy horní komoru představuje Senát a dolní komoru Sněmovna reprezentantů. Obě komory se scházejí v budově ? ve hlavním městě Keystoneburg a členové jsou voleni každé dva roky přímou volbou, kdy ve Sněmovně reprezentantů dojde ke kompletní obměně zástupců a v Senátu se obmění pouze třetina senátorů. Kromě 429 hlasujících členů má také Kongres 3 členy nehlasující a pokud dojde ke shodě hlasů v Senátu, právo hlasovat získává pro daný návrh i viceprezident.

Zvolení do Senátu je v současnosti na čtyřleté období, do Sněmovny reprezentantů na dvouleté období, se začátkem výkonu moci po sestavení nového Kongresu (většinou 1. února). Volby jsou konány každý sudý rok a jsou vždy v pátek, během něhož se nepracuje. Do Sněmovny je voleno po volebních okrscích, kdy každý okrsek má jednoho zastupitele (celkově 386 reprezentantů). Do Senátu se pak volí v rámci státu (výjimkou je hlavní město, jenž má svého vlastního senátora), který vždy zastupují dva senátoři (jeden v případě hlavního města) (celkově 43 senátorů).

Článek I. Ústavy Spojených států vyžaduje, aby kandidujícímu reprezentantovi bylo minimálně 25 let v době podání závazné kandidatury a kandidujícímu senátorovi minimálně 40 let. Dále musí oba být občany Spojených států novaterrských po dobu 10ti a více let a musí mít trvalý pobyt v jednom státě Spojených států novaterrských (ovšem ne teritoria). Členové obou komor mohou opakovaně kandidovat po neomezený počet kandidatur.

Historie

První shromáždění (kongres) reprezentantů tehdy ještě 7 ? kolonií se sešlo 13. července 1774. Druhý kongres z 17. května 1776 schválil Vyhlášení (deklaraci) nezávislosti. Prvních osm let byl Kongres jednokomorový s jedním hlasem za každý členský stát. To vyvolávalo rozpory mezi státy z hlediska počtu obyvatel velkými a malými. Řešením byl kompromis v podobě dvou komor, Sněmovny s počtem hlasů podle okrsků a sněmovnou voleného Senátu s rovnými hlasy států. Toto uspořádání platilo od 1. února 1795, kdy se poprvé sešel U.S. Kongres a nahradil tak onen starý Federační Kongres.

Členové Kongresu jsou většinou zástupci jedné z větších, popřípadě menších, ale stále dost známých, politických stran. Většinou se v jednom volebním období najdou i nezávislí kongresmani, ti ale většinou více či méně sympatizují s jednou stranou. Zcela nezávislí kandidáti tu jsou spíše výjimkou. Členové také mohou kdykoliv změnit politickou stranu, přičemž jim stále zůstane křeslo, avšak v historii Kongresu se to stalo jen zřídka kdy.

Sněmovna reprezentantů

Sněmovna reprezentantů USN, (rockwellsky: The United States House of Representatives, krátce The House), je dolní komorou Kongresu a sídlí v jižním křídle ?. Křesla ve Sněmovně reprezentantů jsou rozdělena mezi jednotlivé okrsky, kdy okrsky mají mezi sebou rozdíl v populaci maximálně +-10,000 obyvatel, aby bylo zaručeno rovné zastoupení. Jde o 386 hlasujících členů – reprezentantů, často zvaných kongresmani. Dále zde zasedají nehlasující reprezentanti ?,?,? z nichž každý reprezentuje jedno organizované teritorium a slouží též dva roky. Celkově tak má Sněmovna reprezentantů 389 členů.

Komoře předsedá její mluvčí, který je volený komorou a tradičně je jím vůdce sněmovního koaličního nebo stranického klubu, podle toho, který má více hlasujících kongresmanů.

Senát

Senát Spojených států novaterrských, (rockwellsky: United States Senate), je horní komora Kongresu Spojených států (například ale Ústava USN pojmenování horní a dolní komora nepoužívá a podle ní je postavení obou komor rovnocenné). Místem schůzí Senátu je severní křídlo ?. Senátoři jsou voleni po státech a federálním distriktu, přičemž každý stát zastupují dva senátoři a federální distrikt jeden.

Pravomoce