Prase divoké

Z Alyrpedia
Verze z 28. 1. 2024, 19:50, kterou vytvořil Langoš CZ (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Myslivecky také černá zvěř (divočáci) má protáhlou hlavu klínovitého tvaru, zakončenou ryjem, a dozadu se snižujícím hřbetem, zakončeným ocasem, tzv. pírkem. Hmotnost je dosti rozdílná v závislosti na konstituci zvěře a na množství dostupné potravy a v dospělosti se pohybuje mezi 100-300 kg. Délka těla je 180 - 190 cm. Celkové zbarvení škáry (kůže) v letním období je šedohnědé, v zimě tmavé, šedé.

Chrup 6měsíčního selete obsahuje 36 zubů, asi 12měsíčního selete 40 zubů. Chrup prasete je plně vybaven zuby teprve ve stáří 3 let. V tomto věku však prase ještě není úplně dospělé. Zvláštnosti chrupu jsou všechny 4 špičáky, neboť nemají ukončený růst. Dolní špičáky čili tesáky, kly samců se nazývají páráky. Rostou vzhůru a stáčejí se vzad, přičemž se třou o horní špičáky (klektáky). Jakmile zbraně přesáhnou špice horních špičáků, označuje se dotyčný samec jako plně vyzbrojený. Mohutné špičáky u kňourů se nazývají zbraně. Špičáky bachyně jsou kratší a nazývají se háky.

Prostředí: zvěř žije na území někdy větším než 10 000 ha v rozsáhlých listnatých či smíšených lesích a mnohdy proniká i do míst méně zalesněných (do mokřin a rákosin) i polních kultur. Za potravou vychází v noci, je typickým všežravcem a zvěří nepřežvýkavou. Požírá nadzemní i podzemní části rostlin, semena lesních dřevin, zejména žaludy, bukvice, dále hlodavce, mláďata obratlovců a také padliny. Černá zvěř byla od 18. století zvěří oborní, do volnosti se teprve místy dostává a v současnosti jsou její stavy na stále stoupající úrovni.

Biologie: zvěř žije v tlupách, ve kterých jsou jedinci různého věku a pohlaví. Jen staří kňouři jsou samotáři.