Trampara Severní

Z Alyrpedia
Verze z 12. 1. 2024, 17:29, kterou vytvořil Matyáš (diskuse | příspěvky) (založena nová stránka s textem „* Říše: rostliny (Plantae) * Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta) * Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta) * Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida) * Řád: lilkotvaré (Solanales) * Čeleď: lilkovité (Solanaceae) * Rod: lilek (Solanum) '''Trampara severní''' (někdy jen ''Trampara'' či ''Trampar'') je rostlina z čeledi lilkovitých, nejčastěji je pěstována jako jednoletá. Veliký význam má zejména jako potravina, p…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
  • Říše: rostliny (Plantae)
  • Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
  • Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
  • Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
  • Řád: lilkotvaré (Solanales)
  • Čeleď: lilkovité (Solanaceae)
  • Rod: lilek (Solanum)

Trampara severní (někdy jen Trampara či Trampar) je rostlina z čeledi lilkovitých, nejčastěji je pěstována jako jednoletá. Veliký význam má zejména jako potravina, povětšinou je využívána jako příloha, ale existují i polévky, placky či jiné pokrmy, které tuto rostlinu zahrnují. Je důležité zdůraznit, že ke konzumaci se využívá pouze hlíza rostliny, nadzemní část je sice též jedlá, ale její velmi hořká chuť není populární, a proto se používá spíše pro dobytek. Rostlina je původem ze severního Jusai, ale postupem času byla rozvezena různě po Alyře (Tardam, Novaterra,...).

Vlastnosti

Pro Tramparu je typické, že není náročná na okolní podmínky, vyroste ve své podstatě skoro v každém typu půdy a je schopná plodit v tepelném rozmezí 2-40°C. Rostlina potřebuje dostatek slunečního záření a vody, aby mohla růst a dostatečně plodit. Při porušení podmínek růstu přestává plodit a uzavírá své průduchy.

Vzhled

Samotná rostlina je nevýrazná, vyznačuje se zelenou barvou a lehce nažloutlými okvětními lístky. Hlíza, jež je využívána, má tmavě hnědou slupku a pod ní se nachází oranžová tkáň.

Využití

Nejširší využití rostlina nalezla v gastronomii, ať už jako příloha či přísada do různých pokrmů. V gastronomii je považována za velmi levnou potravinu, která je však chutná díky své lehce nasládlé chuti (v tkáni Trampary se nachází zvýšený počet molekul fruktózy). V různých zemích je Trampara též využívána k výrobě alkoholu, nejdříve skrze kvašení cukrů za přítomnosti mikroorganismů (vzniká ethanol), následně dojde k odčerpání nechtěných pevných látek (např. celulóza, zbytky kvasnic...). Poté nápoj prochází destilací a na závěr je přidána voda. Tímto způsobem vzniká nápoj zvaný Tramparo, který je lehce sladký, ale de facto nemá velmi specifickou chuť, proto se někdy přidávají i dochucující látky (nejčastěji bylinky, ovocná šťáva,...).