Futurismus: Porovnání verzí

Z Alyrpedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
mBez shrnutí editace
 
Řádek 14: Řádek 14:


===Technokratický futurismus===
===Technokratický futurismus===
Uplatňuje ve vysokých výkonných pozicích jedince, kteří jsou kvalifikovaní ve svých oborech a jsou schopni úspěšně vést společnost k akceleraci.
Technokratický futurismus věří, že stát by měl být řízen jedinci, kteří mají expertizu v daných oborech a jsou inteligentnější než většina populace.
Technokratičtí členové aplikují teorii Špičky kopí, která rozlišuje společnost na jedince povznesené a zaostalé. Technokratičtí futuristé věří, že povznesení jedinci poznali “vyšší princip” který má v sobě zabudovaný každý člověk a že by tito jedinci měli vést společnost k akceleraci.


===Umírněný futurismus===
===Umírněný futurismus===
Řádek 20: Řádek 21:


===Liberální futurismus===
===Liberální futurismus===
Prosazuje absolutní svobodu, práva jedince a princip ''vyšší bytosti'', tedy představy že jediným omezením lidských možností je člověk sám. Liberální futuristé tíhnou k myšlenkám volného trhu a anarchismu.
Prosazuje absolutní svobodu, práva jedince a princip ''vyšší bytosti'', tedy představy že jediným omezením lidských možností je člověk sám. Liberální futuristé tíhnou k myšlenkám volného trhu mnohdy přesahujícího do anarchokapitalismu.  


===Revoluční futurismus===
===Revoluční futurismus===
Též kolektivní nebo socialistický. Je založen na myšlence boje proletariátu proti buržoazii. Revoluční futurismus prosazuje ze všech odvětví nejvíce kolektivizaci, antimaterialismus a absolutní rovnost. Vrcholem revolučního futurismu je takzvaná ''dematerilizace'' ve které by měly veškeré sebeuvědomělé organismy splynout v jednu bytost, která přesahuje reálnou dimenzi.
Též kolektivní nebo socialistický. Je založen na myšlence třídního boje proletariátu proti buržoazii, který by má dle revolučních futuristů v rámci “velké revoluce” očistit svět od přežitků jako jsou peníze, národnost nebo náboženství. Revoluční futurismus prosazuje ze všech odvětví nejvíce kolektivizaci, antimaterialismus a absolutní rovnost. Vrcholem revolučního futurismu je takzvaná ''dematerilizace'' ve které by měly veškeré sebeuvědomělé organismy splynout v jednu bytost, která přesahuje reálnou dimenzi.  
 
==Nadnárodní kongres Futurismus==
==Nadnárodní kongres Futurismus==
V současnou chvíli je většina alyrských futuristických hnutí členy '''Nadnárodní kongres Futurismus''', který organizuje mezinárodní ozbrojené intervenční síly. Tento kongres zároveň ustanovil černou barvu jako barvu “ ''všech hnutí a odvětví souhlasících s myšlenkami pokroku''”.
V současnou chvíli je většina alyrských futuristických hnutí členy '''Nadnárodní kongres Futurismus''', který organizuje mezinárodní ozbrojené intervenční síly. Tento kongres zároveň ustanovil černou barvu jako barvu “ ''všech hnutí a odvětví souhlasících s myšlenkami pokroku''”.

Aktuální verze z 29. 1. 2024, 21:00

Mimoherní poznámka: Je třeba rozlišovat mezi alyrským a reálným futurismem, některé aspekty se liší
Futurismus je avantgardní (průkopnický) umělecko-společenský směr který odmítá jakékoliv tradice a místo nich prosazuje pokrok. Futurismus obdivuje rychlosti a dominanci člověka nad přírodou. Z toho důvodu jsou tématem mnoha futuristických děl stroje, které se futuristé pokoušejí prosazovat ve většině oblastí života i státu. Tato touha po rychlosti se také projevuje upravováním jazyka do takzvaného newspeaku který značně osekává slovní zásobu a zbavuje se skloňování nebo časování. Z politického hlediska není futurismus ideologicky jednotný a jedinou společnou hodnotou futuristů je neustálá potřeba pro konflikt, který futuristé považují za očistný proces lidstva. Ideologický futurismus se dá rozdělit na šest hlavních odvětví.

Směry

Radikální futurismus

Radikální futurismus (též známý jako pravicový) je definovaný v manifestu Vpřed! jako směr rychlosti, pokroku a zcela nové futuristické společnosti. Odmítá jakékoliv formy feudalismu, komunismu, liberální demokracie a dalších směrů, které považuje za dekadentní. Navrhuje nahradit dosavadní systémy "futuristickou demokracií", která spočívá v korporativistickém uspořádání společnosti a vytvoření spravedlivého systému. Radikální futuristé obhajují soukromé vlastnictví a vytvoření soukromých monopolů v různých sférách ekonomiky. Taktéž žádají vysokou minimální mzdu, omezený počet napracovaných hodin a další sociální jistoty pro zaměstnance. Nezaměstnanost odmítají jako zločin, jež lze adekvátně odčinit pouze prací.
Pro radikální futuristy je hlavní složkou státu národ. Proto radikální futuristé uplaťnují potřeby společnosti vždy nad potřeby jedince. Podle radikálních futuristů totiž benefitují všichni jedinci v momentě, kdy benefituje společnost.

Monarchistický futurismus

Uznává roli uvědomělého futuristického panovníka který podporuje myšlenky pokroku jako přijatelnou formu vlády. Monarchistický futurismus je ze všech větví futurismu nejkonzervativnější.

Technokratický futurismus

Technokratický futurismus věří, že stát by měl být řízen jedinci, kteří mají expertizu v daných oborech a jsou inteligentnější než většina populace. Technokratičtí členové aplikují teorii Špičky kopí, která rozlišuje společnost na jedince povznesené a zaostalé. Technokratičtí futuristé věří, že povznesení jedinci poznali “vyšší princip” který má v sobě zabudovaný každý člověk a že by tito jedinci měli vést společnost k akceleraci.

Umírněný futurismus

Je též známý jako pragmatický. Umírňuje futuristické tendence ke konfliktu a soustředí se především na pokrok v oblasti techniky a společnosti.

Liberální futurismus

Prosazuje absolutní svobodu, práva jedince a princip vyšší bytosti, tedy představy že jediným omezením lidských možností je člověk sám. Liberální futuristé tíhnou k myšlenkám volného trhu mnohdy přesahujícího do anarchokapitalismu.

Revoluční futurismus

Též kolektivní nebo socialistický. Je založen na myšlence třídního boje proletariátu proti buržoazii, který by má dle revolučních futuristů v rámci “velké revoluce” očistit svět od přežitků jako jsou peníze, národnost nebo náboženství. Revoluční futurismus prosazuje ze všech odvětví nejvíce kolektivizaci, antimaterialismus a absolutní rovnost. Vrcholem revolučního futurismu je takzvaná dematerilizace ve které by měly veškeré sebeuvědomělé organismy splynout v jednu bytost, která přesahuje reálnou dimenzi.

Nadnárodní kongres Futurismus

V současnou chvíli je většina alyrských futuristických hnutí členy Nadnárodní kongres Futurismus, který organizuje mezinárodní ozbrojené intervenční síly. Tento kongres zároveň ustanovil černou barvu jako barvu “ všech hnutí a odvětví souhlasících s myšlenkami pokroku”.