Siereon-Bjorsfallsko: Porovnání verzí

Z Alyrpedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 11: Řádek 11:
| časové pásmo = Hodnota parametru
| časové pásmo = Hodnota parametru
| počet obyvatel = 15 945 186
| počet obyvatel = 15 945 186
| obyvmisto = 37
| obyvmisto = 17
| hustota zalidnění = Hodnota parametru
| hustota zalidnění = Hodnota parametru
| hdi = 0.289
| hdi = 0.289

Verze z 15. 11. 2023, 00:05

Siereon-Bjorsfallské království
Kongeriket Siereon-Bjorsfall
Vlajka Siereon-Bjorsfallské Království.png
vlajka
Státní znak Siereon-Bjorsfallské Království.png
znak
Hymna
Våre forfedres sjeler (Duše našich předků)
Motto
En kamp i hjertet for alltid (Boj v srdci až na věky)
Geografie
Poloha Siereon-Bjorsfallské Království.png
Poloha
Hlavní město Vær Arnen
Rozloha Hodnota parametru km²
Nejvyšší bod Krigsfjell (3894 m. n. m. m n. m.)
Časové pásmo Hodnota parametru
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 15 945 186 (17. v Alyře)
Hustota zalidnění Hodnota parametru obyv/km²
HDI 0.289 ({{{hdimisto}}}. v Alyře)
Jazyk Siereonština
Národnostní složení Siereonci (47 %)
Hiemscreové (50 %)
Náboženství Stamfarismus
Státní útvar
Státní zřízení Federativní konstituční monarchie
Vznik 1178
Král Njord av Stål III. Blodtørstig
Předseda parlamentu Friedrich Gösler
Měna Siereon krone (Siereonská koruna)
HDP {{{hdp}}}
HDP/obyv. Hodnota parametru
Giniho koeficient 34

Siereon-Bjorsfallsko (celým názvem Siereon-Bjorsfallské království, siereonsky Kongeriket Siereon-Bjorsfall) je severský stát rozkládající se po obou pobřežích zálivu Fedrebukta, tedy po celé rozloze poloostrova Lovetseier (severní břeh zálivu) a poloostrově Sommersletter (jižní břeh zálivu), součástí státu jsou též přilehlé ostrovy a zámořská území. Největším z ostrovů je Parats, jenž se nachází západně od poloostrova Sommersletter.

Zřízení

Siereon-Bjorsfallské království je oficiálně vedeno jako federativní konstituční monarchie, avšak ve skutečnosti se jedná o absolutní monarchii, federativní prvky jsou přítomny, ale pouze jen co se správy jednotlivých provincií týče. V zemi je přítomen bikamerální parlament (dolní komora = Lavere råd - 280 členů, horní komora = Kongelig kosthold - 141 členů), který však prakticky nemá žádnou moc. Siereon-Bjorsfallsko není dědičnou monarchií, král je volen doživotně veškerými příslušníky parlamentu (horní + dolní komora). Velikou roli na výsledku volby hraje doporučení předešlého panovníka (skoro vždy se jedná o potomka či někoho velmi blízkého), jelikož jej parlament povětšinou následuje. Království je rozděleno na 22 území (18 provincií a 4 zámořská území), provincie spadají pod správu jednotlivých jarlů (podobný titul jako kníže) a zámořská území mají na starost guvernéři s částečnou správou od pevninské vlády. Zákony v Siereon-Bjorsfallsku mají nacionalistické kořeny, jsou tedy zvýhodněné pro Siereonce a Hiemscrey.

Politika

Politika Siereon-Bjorsfallska je velmi militární, avšak i přesto se zde klade velký důraz na obchod, jelikož dle historického kontextu Siereon-Bjorsfallsko podnikalo mezi prvními státy zámořské plavby, částečně z obchodních důvodů a částečně kvůli vlastní expanzi. Hlavními tahouny ekonomiky jsou důlní průmysl, hutnictví a loďařství, v posledních letech v Siereon-Bjorsfallsku zažívá velký růst i obor chemie. Ekonomika zejména díky globálnímu obchodu skvétá, ale i přes tuto skutečnost je společnost velmi konzervativní a mám problém přijímat nové věci z oblasti filosofické.

Volební systém

Kupodivu v Siereon-Bjorsfallsku jsou svobodné volby do parlamentu, čímž si občané nepřímo volí i krále. Politická uskupení, strany či kluby se mohou v zemi svobodně tvořit, pokud se tedy nejedná o socialistické či komunistické příznivce. Samotný volební systém je vcelku ojedinělý. Lidé mohou volit nezávisle na pohlaví již od roku 1876. Jediné, co ovlivňuje možnost volit je věk a intelekt. Každý se o své volební právo může přihlásit ve věku 18 let, avšak musí složit tzv. Test Moudrosti, ve kterém musí uspět alespoň z 85%. V testu se nacházejí otázky ze široké škály oborů, největší množství zabírá siereonština, matematika, geografie, finanční gramotnost, politická znalost, často tyto otázky doplňuje chemie, logika, fyzika, biologie, apod. Test lze poprvé složit po dovršení 18. roku věku. Test je nutné během života opakovat, jelikož dochází k novým objevům a politickým změnám, jedná se tedy víceméně o všeobecný přehled. Návrhy otázek vytváří Ministerstvo školství, avšak test musí schválit parlamentu a v první řadě samotný král. Pokud člověk u testu neuspěje, přichází dočasně o právo volit, které může opět získat až před dalšími volbami vyplněním testum. Lidé nejsou povinni se testu účastnit, avšak i přesto je účast velmi vysoká a úspěšnost též dosahuje vysokých procent. Jediné, co může ovlivnit v Siereon-Bjorsfallsku vaše právo volit, je národnostní příslušnost. Pokud jste Siereonec či patříte k Hiemscreaům, tak pro vás nebude žádný problém získat povolení ke složení testu a tím pádem k následnému právu volit. Avšak pokud spadáte mezi národnostní menšiny (Makajci, Espijci, atd.), vaše šance získat právo volit bude minimální.

Obyvatelstvo

Obyvatelstvo Siereon-Bjorsfallska se skládá zejména ze Siereonců a místních dříve divokých kmenů (*zváni* Hiemscreaové, z latiny hiems = zimní, crea - z creaturae = bytost), část však též tvoří Makajci a jiné menšiny. Důležitým bodem pro rozvoj obyvatelstva byla Bratrská smlouva z roku 1433, která spojuje Siereonský lid s Hiemscrey na jeho území. Dokument byl vytvořen a podepsán oběma stranami, jelikož kvůli své bojovnosti ze sebe měli vzájemný respekt. Volně žijící kmeny byly postupně zaintegrovány do společnosti a nyní fungují jako jeden celek, i když si všichni zachovávají, alespoň částečně, svou kulturu.

Typickým rysem pro Siereonce je výška, jejíž průměr se pro muže pohybuje okolo 182 cm, u žen je to 176 cm. Siereonci bývají bledé pleti. K dalším důležitým vlastnostem patří hnědo-zelené oči a špinavě blond či hnědé vlasy. Siereonští muži velmi často nosí vousy nebo knír, jelikož se to považuje za obrovskou pýchu a důkaz mužnosti (příslušníci ozbrojených sil mají mezi pravidly zapsány i sestřihy pro vousy).

Siereon-Bjorsfallský národ se píšní svým bojovný duchem, spoustu mladých mužů vyhledává řadu aktivit, jen aby posílili svou sílu a svalstvo, avšak často je v doprovodu i touha po moudrosti díky Stamfaristickému smýšlení o předcích.

Geografie

Lovetseier je často označován siereonci jako hjemland (*v překladu* domovská země), jedná se o centrum království, nachází se zde hlavní město Vær Arnen (zároveň i největší město Siereon-Bjorsfallka) a přibližně 82% celkového obyvatelstva státu. Obývaný je zejména jih poloostrova, jelikož narozdíl od nehostinného severu nabízí příjemné podmínky pro život. Jižní pobřeží je lemováno významnými přístavy, jenž jsou jedním ze základních kamenů pro chod siereonské ekonomiky. Největší přístav v zemi se nachází v provincii Skjold, jedná se o město Hafngardr. Hafngardr je společně s Vær Arnen centrem operací siereonského válečného námořnictva. Celé pobřeží je lemováno vojenskými základnami. Nejjižnější část poloostrova též nabízí malé množství úrodné půdy, zde se pěstují zejména obiloviny a trampary (obdoba brambor), nízký počet pastvin je využíván pro pastvu dobytka a skotu. Severněji je široký pás jehličnatých lesů, na který volně navazuje tajga. Nejsevernější část poloostrova je ohraničena Lovetseierským pohořím, kde se nachází i nejvyšší hora státu Krigsfjell (3894 m. n. m), pohoří dosahuje průměrné výšky 3271 m. n. m. Východní hranici siereonského poloostrova Lovetseier tvoří druhé nejvýznamnější pohoří Hraunfjall (nejvyšší hora - Blåtind - 2735 m. n. m), průměrná výška pohoří se pohybuje mezi 2400 a 2500 metry. V Hraunfjall pramení řeka Ugle, jež teče do nížin, nacházejících se jižně pod pohořím, a vlévá se do zálivu Fedrebukta u města Frintjall. Na území Lovetseier se nachází rozsáhlá území nerostných surovin, ve větším množství zde lze nalézt drahé kovy (zlato, stříbro,...) a železo.

Sommersletter je značně menší území než Lovetseier, avšak nabízí mnohem příhodnější podmínky než-li jeho severnější bratr. Nenachází se zde nehostinný terén a siereonci toto území využívají zejména pro úrodnou půdu. Nejvíce pěstovanými plodinami na tomto území jsou obilí a vinná réva, lze zde najít i menší počet úrodných sadů (jabloně, hrušky a třešně). Nerostné suroviny se zde vyskytují minimálně, jsou zde pouze dvě náležitě černého uhlí na jihovýchodní hranici, kvůli nim je toto území sporné s vedlejšími státy. K území Sommersletter byly v roce 1905 připojeny dvě nové provincie, které Siereon-Bjorsfallsko obsadilo v rámci Siereon-Makajské války, provincie nesou název Vestlige Macau (Západní Makaju) a Østlige Macau (Východní Makaju). V těchto provinciích se spekuluje o zhoršených právech Makajců, toto však není potvrzeno, jisté však je, že Siereon-Bjorsfallsko přispívá k industrializaci a rozvoji regionu.

K zemi též byly v roce 1912 připojeny čtyři nové provincie, které byly dříve součástí Espijského království, Siereon-Bjorsfallsko toto území získalo po Siereon-Espijské válce.

Náboženství

Státním náboženstvím je stamfarismus, který má kořeny v náboženství, jenž vyznávali siereonští Praotci.