TERC: Porovnání verzí

Z Alyrpedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''TERC''' je technologie používaná pro komunikaci bez omezení vzdáleností vyvinutá společností [[Wex]]. Zkratka TERC je odvozená od ''teriel-crystal'', neboli ''teriel-krystal''.
'''TERC''' je technologie používaná pro komunikaci bez omezení vzdáleností a času přenosu vyvinutá společností [[Wex]]. Zkratka TERC je odvozená od ''teriel-crystal'', neboli ''teriel-krystal''.




'''Vznik:'''
'''Vznik:'''


Při těžbě terielu v roce 1899 pro účely vědeckých experimentů byly nalezeny krystaly, rostoucí za vysoké vlhkosti z povrchu samotného nerostu. Experimenty s růstem krystalů potvrdili význam vlhkosti na rychlost růstu krystalů, přičemž  nízká až žádná vlhkost růstu kompletně zabraňuje. K průlomu ve výzkumu využití krystalů došlo roku 1902, kdy se při zkouškách vodivosti kompletně oddělené experimenty navzájem ovlivňovali způsobem, kdy se krystal dokázal změnit z nevodiče na vodič při připojení baterie na krystal v jiné místnosti. Opakovaným testováním vědci zjistili, že k této zvláštní vlastnosti dochází jen u krystalů, které rostli v totožných podmínkách. Rok 1904 zaznamenal první funkční stroje pro dálkovou komunikaci využitím technologie TERC, ty již obsahovaly krystaly pěstované za stejných podmínek a pečlivě opracované do totožných tvarů a rozměrů. Jeden ze strojů byl umístěn do křižníku třídy Crocodile a druhý zůstal v laboratořích společnosti v [[Malwerde]]. Po celou dobu plavby byla udržována komunikace mezi lodí a pevninou a při dosažení jednoho tisíce kilometrů od pevniny byla zkouška označena za úspěšnou. Při zpětní cestě byla komunikace nečekaně ukončena selháním stroje na křižníku, kde se roztavila část komunikačního stroje kvůli použití nadměrného proudu. K totožnému selhání došlo i v laboratoři při pokusech o opětné navázání komunikace s křižníkem, o jehož poruše se laboratoř nedozvěděla než se křižník vrátil další den do přístavu. V roce 1905 byla sestrojen komunikační článek používající terielovou baterii jako zdroj výbojů při změně vodivosti krystalu.
Při těžbě terielu v roce 1899 pro účely vědeckých experimentů byly nalezeny krystaly, rostoucí za vysoké vlhkosti z povrchu samotného nerostu. Experimenty s růstem krystalů potvrdili význam vlhkosti na rychlost růstu krystalů, přičemž  nízká až žádná vlhkost růstu kompletně zabraňuje. K průlomu ve výzkumu využití krystalů došlo roku 1902, kdy se při zkouškách vodivosti kompletně oddělené experimenty navzájem ovlivňovali způsobem, kdy se krystal dokázal změnit z nevodiče na vodič, při připojení baterie na krystal v jiné místnosti. Opakovaným testováním vědci zjistili, že k této zvláštní vlastnosti dochází jen u krystalů, které rostli v totožných podmínkách. Rok 1904 zaznamenal první funkční stroje pro dálkovou komunikaci využitím technologie TERC, ty již obsahovaly krystaly pěstované za stejných podmínek a pečlivě opracované do totožných tvarů a rozměrů. Jeden ze strojů byl umístěn do křižníku třídy Crocodile a druhý zůstal v laboratořích společnosti v [[Malwerde]]. Po celou dobu plavby byla udržována komunikace mezi lodí a pevninou, po dosažení jednoho tisíce kilometrů od pevniny byla zkouška označena za úspěšnou. Při zpětní cestě byla komunikace nečekaně ukončena selháním stroje na křižníku, kde se roztavila část komunikačního stroje kvůli použití nadměrného proudu. K totožnému selhání došlo i v laboratoři při pokusech o opětné navázání komunikace s křižníkem, o jehož poruše se laboratoř dozvěděla, až když se křižník vrátil další den do přístavu. V roce 1905 byl sestrojen komunikační článek používající terielovou baterii jako zdroj výbojů při změně vodivosti krystalu.




'''Vlastnosti:'''
'''Vlastnosti:'''
TERC komunikace umožňuje okamžitou komunikaci na vzdálenost které doposud nebylo nalezeno omezení.
Normalizovaný komunikační článek od [[Wex Company]] používá broušený krystal o délce 32 mm a samotný článek je 385 mm vysoký a váží přes 10 kilogramů. Článek je kompletně vodotěsný pro minimalizaci rizika vlhkosti a následnému růstu krystalu. Velikost a váha strojů pro TERC komunikaci znemožňuje jejich využití v letadlech ale je ideální pro námořní a pozemní využití. Velikost také ovlivňuje nemožnost ladění jako u radiostanice, pro změnu komunikační sítě je nutno vyměnit krystaly, kvůli jejich choulostivosti se vyměňují celé články aby se krystaly nepoškodily. Komunikace v několika sítích je tedy umožněna pouze použitím tolika terminálů, kolik sítí chceme využívat.


Nabíjení krystalů, neboli vysílání signálu je prováděno proudem o síle 16 ampérů. Příjem signálu umožní výboj z baterie o proudu o síle okolo 0,3 ampéru. Vysílání i příjem pracuje s napětím o síle 4 volty.
Nabíjení krystalů, neboli vysílání signálu je prováděno proudem o síle 16 ampérů. Příjem signálu umožní výboj z baterie o proudu o síle okolo 0,3 ampéru. Vysílání i příjem pracuje s napětím o síle 4 volty.
Normalizovaný komunikační článek od [[Wex Company]] používá broušený krystal o délce 32 mm a samotný článek je 385 mm vysoký a váží přes 10 kilogramů. Článek je kompletně vodotěsný pro minimalizaci rizika vlhkosti a následnému růstu krystalu. Velikost a váha strojů pro TERC komunikaci znemožňuje jejich využití v letadlech ale je ideální pro námořní a pozemní využití.
[[Soubor:DAA1.png|náhled]]
[[Soubor:DAA1.png|náhled]]
[[Soubor:DAA2.png|náhled]]
[[Soubor:DAA2.png|náhled]]

Aktuální verze z 15. 7. 2023, 23:39

TERC je technologie používaná pro komunikaci bez omezení vzdáleností a času přenosu vyvinutá společností Wex. Zkratka TERC je odvozená od teriel-crystal, neboli teriel-krystal.


Vznik:

Při těžbě terielu v roce 1899 pro účely vědeckých experimentů byly nalezeny krystaly, rostoucí za vysoké vlhkosti z povrchu samotného nerostu. Experimenty s růstem krystalů potvrdili význam vlhkosti na rychlost růstu krystalů, přičemž nízká až žádná vlhkost růstu kompletně zabraňuje. K průlomu ve výzkumu využití krystalů došlo roku 1902, kdy se při zkouškách vodivosti kompletně oddělené experimenty navzájem ovlivňovali způsobem, kdy se krystal dokázal změnit z nevodiče na vodič, při připojení baterie na krystal v jiné místnosti. Opakovaným testováním vědci zjistili, že k této zvláštní vlastnosti dochází jen u krystalů, které rostli v totožných podmínkách. Rok 1904 zaznamenal první funkční stroje pro dálkovou komunikaci využitím technologie TERC, ty již obsahovaly krystaly pěstované za stejných podmínek a pečlivě opracované do totožných tvarů a rozměrů. Jeden ze strojů byl umístěn do křižníku třídy Crocodile a druhý zůstal v laboratořích společnosti v Malwerde. Po celou dobu plavby byla udržována komunikace mezi lodí a pevninou, po dosažení jednoho tisíce kilometrů od pevniny byla zkouška označena za úspěšnou. Při zpětní cestě byla komunikace nečekaně ukončena selháním stroje na křižníku, kde se roztavila část komunikačního stroje kvůli použití nadměrného proudu. K totožnému selhání došlo i v laboratoři při pokusech o opětné navázání komunikace s křižníkem, o jehož poruše se laboratoř dozvěděla, až když se křižník vrátil další den do přístavu. V roce 1905 byl sestrojen komunikační článek používající terielovou baterii jako zdroj výbojů při změně vodivosti krystalu.


Vlastnosti:

TERC komunikace umožňuje okamžitou komunikaci na vzdálenost které doposud nebylo nalezeno omezení.

Normalizovaný komunikační článek od Wex Company používá broušený krystal o délce 32 mm a samotný článek je 385 mm vysoký a váží přes 10 kilogramů. Článek je kompletně vodotěsný pro minimalizaci rizika vlhkosti a následnému růstu krystalu. Velikost a váha strojů pro TERC komunikaci znemožňuje jejich využití v letadlech ale je ideální pro námořní a pozemní využití. Velikost také ovlivňuje nemožnost ladění jako u radiostanice, pro změnu komunikační sítě je nutno vyměnit krystaly, kvůli jejich choulostivosti se vyměňují celé články aby se krystaly nepoškodily. Komunikace v několika sítích je tedy umožněna pouze použitím tolika terminálů, kolik sítí chceme využívat.

Nabíjení krystalů, neboli vysílání signálu je prováděno proudem o síle 16 ampérů. Příjem signálu umožní výboj z baterie o proudu o síle okolo 0,3 ampéru. Vysílání i příjem pracuje s napětím o síle 4 volty.

DAA1.png
DAA2.png