Spojené státy novaterrské: Porovnání verzí

Z Alyrpedia
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 35: Řádek 35:
== Dějiny ==
== Dějiny ==
=== Předkoloniální období (před rokem 1457) ===
=== Předkoloniální období (před rokem 1457) ===
První obyvatelé Novaterry se na území USN prokazatelně objevily již 10 tis. let př. n. l. Ti do Novaterry připluli přes ostrovy z Paradisumu. 8 tis. let př. n.l. pak na území USN již bylo okolo 10 národů. Rozhodně nejsilnějsí z nich byl národ [[A'altvéků]], který se rozprostíral od současné řeky [[Brooklis]] na západ k hranicím [[Andtenorthu]] a na jihu jeho hranice končili přibližně u státu [[Mannited]].Jako velmi silný a pokročilý národ si A'altvéci na kontinentě zajistili důležitost a . Jejich rivalem pak byl národ [[Chiwenpp'aů]], jenž se nacházel na severu, již mimo současné hranice USN, avšak jeho dosah byl též značný a tak mezi těmito dvěma národy panovala soupeřivost. Jako pozůstatky po těchto civilizacích se dochovaly různé zbytky měst a ostatních budov. K těm významným patří pozůstatky města [[Ixocford]], nyní nacházející se na území stejnojmenného národního parku.
První obyvatelé Novaterry se na území USN prokazatelně objevily již 10 tis. let př. n. l. Ti do Novaterry připluli přes ostrovy z Paradisumu. 8 tis. let př. n.l. pak na území USN již bylo okolo 10 národů. Rozhodně nejsilnějsí z nich byl národ [[A'altvéků]], který se rozprostíral od současné řeky [[Brooklis]] na západ k hranicím [[Andtenorthu]] a na jihu jeho hranice končili přibližně u státu [[Mannited]].Jako velmi silný a pokročilý národ si A'altvéci na kontinentě zajistili důležitost a . Jejich rivalem pak byl národ [[Chiwenpp'aů]], jenž se nacházel na severu, již mimo současné hranice USN, avšak jeho dosah byl též značný a tak mezi těmito dvěma národy panovala soupeřivost. Jako pozůstatky po těchto civilizacích se dochovaly různé zbytky měst a ostatních budov. K těm významným patří pozůstatky města [[Ixocford]], nyní nacházející se na území stejnojmenného národního parku. Obě civilizace však začínají upadat kolem roku 6 500 př. n. l. Hlavním důvodem jejich rozpadu je hurikán, který v létě zasáhl oba národy a poničil na sklizeň připravenou úrodu. Jelikož se pak do konce roku nestihlo vypěstovat dostatek surovin, v zemích začal hladomor. Tuto situaci ještě zhoršil fakt, že hned další rok byl velmi suchý a sklizně opět téměř žádné a zásoby z minulého roku nebyly.
=== Koloniální období (1457-1793) ===
=== Koloniální období (1457-1793) ===
=== Revoluční období (1793-1798) ===
=== Revoluční období (1793-1798) ===

Verze z 2. 6. 2023, 06:12

Spojené státy Novetarrské
United States of Novaterra
Vlajka .png
vlajka
Soubor:Státní znak .png
znak
Hymna
Státní hymna Spojených států Novaterrských
Motto
Společně v nouzi
Geografie
Soubor:Poloha .png
Poloha
Hlavní město Davismoure
Rozloha Hodnota parametru km²
Nejvyšší bod Mount Plymney (2 089 m n. m.)
Časové pásmo Hodnota parametru
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 62 743 850 (1897) (x. v Alyře)
Hustota zalidnění Hodnota parametru obyv/km²
HDI ▲ 0,283 (x. v Alyře) ({{{hdimisto}}}. v Alyře)
Jazyk "angličtina" (82%) noverantáština (18%)
Národnostní složení Novateřané (71%)
Eršané (12%)
Ostatní přistěhovalci (17%)
Náboženství Kristovectví (68%)
Judaismus (17%)
Původní náboženství (13%)
Ostatní náboženství (4%)
Státní útvar
Státní zřízení federativní prezidentská republika
Vznik 19. září 1793 (Vyhlášení nezávisloti na Ersku)
17. května 1798 (Uznání nezávislosti Erskem)
Prezident Briggs J. Daltlem
viceprezident Kian M. Harerp
Měna dolart
HDP {{{hdp}}}
HDP/obyv. Hodnota parametru
Giniho koeficient 37.4

Spojené státy Novaterrské, v "" United States of Novaterra či pouze USN, je federativní republika nacházející se na kontinentě Novaterra sousedící se dalšími šesti zeměmi. USN se skládá z 15 států, jednoho teritoria a federálního území hlavního města. Úředními jazyky jsou pak "" a novorentáština, což je nový jednotný jazyk pro obyvatele, kteří z jakýchkoliv důvodu odmítají mluvit právě "". Spojené státy Novaterrské vznikly jako Novaterrské kolonie, deportační centrum Erska pro původní obyvatele a ostatní rasy nenáviděné kolonialisti. Právě proto je zde silné zastoupení lidí černé rasy a původních obyvatel. Samotné Spojené státy Novaterrské pak vyhlásili nezávislost 19. září 1793, a den poté v zemi vypukla válka za nezávislost, ve které se spojili všechny rasy deportovaných lidí a vytvořili Svobodnou armádu. A právě odsud pochází motto země: Společně v nouzi. Nejvyšším představitelem Spojených států Novaterrských je prezident volený každé 4 roky. Důležitou součástí vlády je ale také Kongres skládající se ze dvou komor. USN se též chlubí silnou ekonomiku, opírající se o moderní průmysl, díky kterému se řadí mezi špičky světa. Zároveň má moderní armádu, která je vyzbrojována nejlepšími zbraněmi, co Novaterrské zbrojovky vyrobí. Spojené státy Novaterrské mají rozlohu xxkm² díky čemuž se řadí mezi větší země. Obyvatelstvo USN pak z valné většiny tvoří běloši, je zde však velká komunita černochů a nativesanů (tak se zde říká původním obyvatelům). Podle odhadu z roku 1897 zde žije 62,7 milionů lidí. Většina z nich pak žije na pobřeží s tím, že zde platí pravidlo, čím dále od pobřeží, tím menší zalidnění. Jako zajímavost pak můžeme vidět Slandsgotanské teritorium, ve kterém se někteří nativesané rozhodli žít jejich původním stylem života.

Dějiny

Předkoloniální období (před rokem 1457)

První obyvatelé Novaterry se na území USN prokazatelně objevily již 10 tis. let př. n. l. Ti do Novaterry připluli přes ostrovy z Paradisumu. 8 tis. let př. n.l. pak na území USN již bylo okolo 10 národů. Rozhodně nejsilnějsí z nich byl národ A'altvéků, který se rozprostíral od současné řeky Brooklis na západ k hranicím Andtenorthu a na jihu jeho hranice končili přibližně u státu Mannited.Jako velmi silný a pokročilý národ si A'altvéci na kontinentě zajistili důležitost a . Jejich rivalem pak byl národ Chiwenpp'aů, jenž se nacházel na severu, již mimo současné hranice USN, avšak jeho dosah byl též značný a tak mezi těmito dvěma národy panovala soupeřivost. Jako pozůstatky po těchto civilizacích se dochovaly různé zbytky měst a ostatních budov. K těm významným patří pozůstatky města Ixocford, nyní nacházející se na území stejnojmenného národního parku. Obě civilizace však začínají upadat kolem roku 6 500 př. n. l. Hlavním důvodem jejich rozpadu je hurikán, který v létě zasáhl oba národy a poničil na sklizeň připravenou úrodu. Jelikož se pak do konce roku nestihlo vypěstovat dostatek surovin, v zemích začal hladomor. Tuto situaci ještě zhoršil fakt, že hned další rok byl velmi suchý a sklizně opět téměř žádné a zásoby z minulého roku nebyly.

Koloniální období (1457-1793)

Revoluční období (1793-1798)

Rané období republiky (1798-1820)

Období neutrality (1820-cca 1860)

Zlatý věk (cca 1860-součastnost)

Geografie

Podnebí

Fauna a flóra

Vláda a politika

Politický systém

Politické strany

Důležité politické strany

Malé politické strany

Známé státní organizace

Ozbrojené síly

Armáda Spojených států Novaterrských

Námořnictvo a námořní pěchota Spojených států Novaterrských

Pobřežní stáž Spojených států Novaterrských

Územní stáž

Ekonomika

Zbrojařský průmysl

Těžební průmysl

Strojírenský průmysl

Zemědělství